Akaryakıt Fiyatları

Ana Sayfa Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur?

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur?

PETROL PİYASASI KANUNU

Petrol Piyasası Kanunu gereğince 1 Ocak 2005 tarihi itibarı ile Serbest Fiyatlandırma Sistemi`ne geçilmiştir.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre  depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uygulamakta veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbesttirler.                                          

Türkiye`de perakende satış fiyatları rekabet koşulları gözönünde bulundurularak oluşturulmaktadır.

FİYATLANDIRMA

RAFİNERİ FİYAT OLUŞUMU

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç) 

 

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı 

Akdeniz - İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları anlamına gelir. 

Türkiye`de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur. 

 

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 

Devletin her ürün için ayrı ayrı belirlediği vergidir. 

Ürün bazında ÖTV (TL/M3) aşağıdaki gibidir.

 

Ürün

ÖTV

95 Oktan Kurşunsuz Benzin

2.526,50 (TL/M3)

Motorin

2.055,90 (TL/M3)

Gazyağı

1.136,70 (TL/M3)

Fuel Oil

237,00 (TL/TON)

Kalorifer Yakıtı

237,00 (TL/TON)

Yüksek Kükürtlü Fuel Oil

224,00 (TL/TON)

 

EPDK Payı

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) tarafından alınan gelir payıdır. Beyaz ürünler için bu pay 7,16 TL/M3 ve Siyah ürünler için 7,61 TL/TON`dur. 

Daha fazla bilgi için www.epdk.org.tr

 

DEPO SATIŞ FİYATI

Temin fiyatı üzerine dağıtım şirketi marjı ve ürün servis ücreti eklenerek dağıtım şirketinin tüm depolar için satış fiyatları belirlenir. Bu marj, dağıtım şirketleri tarafından ürün maliyetleri, yapılan yeni istasyon yatırımları, mevcut istasyonların yenilenmesi, pazarlama ve çeşitli faaliyetler için ayrılan paydır. 

 

POMPA SATIŞ FİYATI

Dağıtım şirketi tarafından, depo satış fiyatı üzerine bayinin çeşitli masrafları ve bulunduğu bölgenin nakliye ücretlerinin de eklenmesiyle, tavsiye edilen pompa satış fiyatı oluşturulur ve bayilere bildirilir.

Bayi, tavsiye edilen pompa fiyatını uygulamakta veya bulunduğu bölgenin rekabet koşullarına göre pompa satış fiyatını belirlemekte serbesttir. 

 

TÜKETİCİNİN BİLMESİ GEREKENLER

Yeni yasa gereği, tüm istasyonların Fiyat panolarının son fiyat değişimine göre güncel olması, pompa ve fiyat panosundaki akaryakıt satış fiyatlarının farklılık göstermemesi gerekmektedir.Bu nedenle, müşterilerimizin konuya gerekli hassasiyeti göstermesini, herhangi bir GO istasyonumuzun fiyat panosunda güncel fiyatların olmaması veya pompa ve fiyat panosundaki satış fiyatlarının farklılık göstermesi durumunda 444 86 46 nolu Müşteri Hizmetleri Temsilcilerimize bilgi vermelerini rica ederiz.